Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizitare minor

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu stabilirea programului de vizitare.

Am intentat actiunea de divort cerand incredintarea copilului minor de 4 ani fata de mama, dar nu am specificat care va fi programul de vizitare al minorului de catre tata.
Sotul meu a facut o cerere reconventionala prin care solicita 2 week-end-uri pe luna, 2 saptamani din vacanta de iarna si 4 saptamani din vacanta de vara. Am o singura obiectie la acest program - vacanta de iarna este in general de 2 saptamani iar sotul meu o cere pe toata. La societatea la care lucrez concediile se programeaza mai greu iarna, de obicei pot obtine o saptamana vacata de iarna si as vrea sa nu depind de sotul meu.

Cum trebuie sa procedez ca sa solicit sa i se acorde o saptamana in loc de doua pentru ca doresc sa ii ofer si eu copilui o vacanta frumoasa de iarna ?

Va multumesc!
Si asemenea legaturi personale cu minorul ale parintelui care nu il are incredintat spre crestere si educare trebuie sa aiba in vedere interesul supeior al copilului, asa cum, prevede Legea nr. 272/2004, ceea ce presupune ca programul de vizitare sau posibilitatea de a merge la celalat parinte in vacantele scolare sa nu impieteze asupra dezvoltarii, cresterii si educarii copilului. De asemenea intrucit parintii au dreptul deopotriva egal la cresterea si educarea copilului insemna ca si dreptul lor de a avea legaturi personale cu minorul trebuie sa se manifeste egal, deci in vacanta de iarna daca si sv. reusiti sa aveti timp liber pentru minor puteti invoca acest lucru printr-o intimpinare la cererea reconventionala a piritului.
Puteti sa negociati cu fostul sot si va ii oferiti in schimbul unei saptamani din iarna o saptamana in vacanta din luna noiembrie pe care o au cei mici in scoala primara.
Sau puteti cere o saptamana in vacanta de iarna, una de Paste. Ca sa alternati... sau sa dati ceva la schimb...
Daca intampinarea dv. la cererea reconventionala e convingatoare, instanta va da o hotarare care se va baza pe programul dv.
Nu e neaparat ca el sa propuna un program care sa fie intocmai acceptat de instanta.